See teadma on Wiktionary
{
"derived": [
{
"_dis1": "0 0",
"tags": [
"adjective"
],
"word": "teadev"
},
{
"_dis1": "0 0",
"tags": [
"adjective"
],
"word": "teadja"
},
{
"_dis1": "0 0",
"tags": [
"adjective"
],
"word": "teadlik"
},
{
"_dis1": "0 0",
"tags": [
"adjective"
],
"word": "teadmatu"
},
{
"_dis1": "0 0",
"tags": [
"adverb"
],
"word": "teadagi"
},
{
"_dis1": "0 0",
"tags": [
"adverb"
],
"word": "teadavalt"
},
{
"_dis1": "0 0",
"tags": [
"adverb"
],
"word": "teadu"
},
{
"_dis1": "0 0",
"tags": [
"adverb"
],
"word": "teatavasti"
},
{
"_dis1": "0 0",
"tags": [
"noun"
],
"word": "teade"
},
{
"_dis1": "0 0",
"tags": [
"noun"
],
"word": "teadis"
},
{
"_dis1": "0 0",
"tags": [
"noun"
],
"word": "teadistu"
},
{
"_dis1": "0 0",
"tags": [
"noun"
],
"word": "teadja"
},
{
"_dis1": "0 0",
"tags": [
"noun"
],
"word": "teadlane"
},
{
"_dis1": "0 0",
"tags": [
"noun"
],
"word": "teadmine"
},
{
"_dis1": "0 0",
"tags": [
"noun"
],
"word": "teadmus"
},
{
"_dis1": "0 0",
"tags": [
"noun"
],
"word": "teadur"
},
{
"_dis1": "0 0",
"tags": [
"noun"
],
"word": "teadus"
},
{
"_dis1": "0 0",
"tags": [
"noun"
],
"word": "teadvus"
},
{
"_dis1": "0 0",
"tags": [
"noun"
],
"word": "teave"
},
{
"_dis1": "0 0",
"tags": [
"verb"
],
"word": "teadustama"
},
{
"_dis1": "0 0",
"tags": [
"verb"
],
"word": "teatama"
},
{
"_dis1": "0 0",
"tags": [
"phrasal",
"phrase",
"verb"
],
"word": "ei tea mis"
},
{
"_dis1": "0 0",
"tags": [
"phrasal",
"phrase",
"verb"
],
"word": "ette teadma"
},
{
"_dis1": "0 0",
"tags": [
"phrasal",
"phrase",
"verb"
],
"word": "jumal teab"
},
{
"_dis1": "0 0",
"tags": [
"phrasal",
"phrase",
"verb"
],
"word": "kurat teab"
},
{
"_dis1": "0 0",
"tags": [
"phrasal",
"phrase",
"verb"
],
"word": "mine tea"
},
{
"_dis1": "0 0",
"tags": [
"phrasal",
"phrase",
"verb"
],
"word": "teada andma"
},
{
"_dis1": "0 0",
"tags": [
"phrasal",
"phrase",
"verb"
],
"word": "teada olema"
},
{
"_dis1": "0 0",
"tags": [
"phrasal",
"phrase",
"verb"
],
"word": "teada saama"
},
{
"_dis1": "0 0",
"word": "omateada"
},
{
"_dis1": "0 0",
"word": "üldteada"
},
{
"_dis1": "0 0",
"word": "teadmahimu"
},
{
"_dis1": "0 0",
"word": "teadmajanu"
},
{
"_dis1": "0 0",
"word": "teadmamees"
},
{
"_dis1": "0 0",
"word": "teadmanaine"
},
{
"_dis1": "0 0",
"word": "teadupoolest"
},
{
"_dis1": "0 0",
"word": "teadupärast"
},
{
"_dis1": "0 0",
"word": "iseteadev"
},
{
"_dis1": "0 0",
"word": "iseteadlik"
},
{
"_dis1": "0 0",
"word": "kõigeteadja"
},
{
"_dis1": "0 0",
"word": "kõiketeadev"
},
{
"_dis1": "0 0",
"word": "paljuteadev"
},
{
"_dis1": "0 0",
"word": "paljuteadja"
}
],
"etymology_links": [
[
"*teetädäk",
"Reconstruction:Proto-Finnic/teetädäk"
],
[
"*tee",
"Reconstruction:Proto-Finnic/tee"
],
[
"tee",
"tee#Estonian"
],
[
"tiidmä",
"tiidmä#Võro"
],
[
"tied",
"tied#Livonian"
],
[
"täätä",
"täätä#Votic"
],
[
"tietää",
"tietää#Finnish"
],
[
"tiitää",
"tiitää#Ingrian"
],
[
"tiediä",
"tiediä#Livvi"
],
[
"tieta",
"tieta#Ludian"
],
[
"teta",
"teta#Veps"
],
[
"tead",
"tead#Estonian"
]
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "et",
"2": "urj-fin-pro",
"3": "*teetädäk"
},
"expansion": "Proto-Finnic *teetädäk",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "et",
"2": "urj-fin-pro",
"3": "*tee",
"4": "",
"5": "road, way"
},
"expansion": "Proto-Finnic *tee (“road, way”)",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "vro",
"2": "tiidmä"
},
"expansion": "Võro tiidmä",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "liv",
"2": "tied"
},
"expansion": "Livonian tied",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "vot",
"2": "täätä"
},
"expansion": "Votic täätä",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "tietää"
},
"expansion": "Finnish tietää",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "izh",
"2": "tiitää"
},
"expansion": "Ingrian tiitää",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "olo",
"2": "tiediä"
},
"expansion": "Livvi tiediä",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "lud",
"2": "tieta"
},
"expansion": "Ludian tieta",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "vep",
"2": "teta"
},
"expansion": "Veps teta",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Finnic *teetädäk, probably derived from Proto-Finnic *tee (“road, way”) (modern Estonian tee). In this case the verb seems to have originally meant ’to know the way’. Cognates include Võro tiidmä, Livonian tied, Votic täätä; Finnish tietää, Ingrian tiitää, Livvi tiediä, Ludian tieta, Veps teta.\nThe standard language stem tead- originates from dialects, where the long vowel has diphthongized, which results in this word instead of the expected *teedma. Alternatively, the strong grade stem results from analogy with verb forms formed from weak grade (mostly present tense, *teedät > *teeat > tead \"you know\").",
"forms": [
{
"form": "teada",
"tags": [
"infinitive",
"infinitive-da"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "et-conj-saatma",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "d-ø gradation",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "34/saatma",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "tean",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "ei tea",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "olen teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "ei ole teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "pole teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "tead",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ei tea",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "oled teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ei ole teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "pole teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "teab",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei tea",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "on teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei ole teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "pole teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "teame",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "ei tea",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "oleme teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "ei ole teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "pole teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "teate",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ei tea",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "olete teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ei ole teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "pole teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "teavad",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei tea",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "on teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei ole teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "pole teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "teatakse",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"present"
]
},
{
"form": "ei teata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"negative",
"present"
]
},
{
"form": "on teatud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"perfect"
]
},
{
"form": "ei ole teatud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"negative",
"perfect"
]
},
{
"form": "pole teatud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"negative",
"perfect"
]
},
{
"form": "teadsin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "ei teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "olin teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "ei olnud teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "polnud teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "teadsid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ei teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "olid teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ei olnud teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "polnud teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "teadis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "oli teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei olnud teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "polnud teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "teadsime",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "ei teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "olime teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "ei olnud teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "polnud teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "teadsite",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ei teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "olite teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ei olnud teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "polnud teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "teadsid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "oli teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei olnud teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "polnud teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "teati",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"past"
]
},
{
"form": "ei teatud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"negative",
"past"
]
},
{
"form": "oli teatud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"pluperfect"
]
},
{
"form": "ei olnud teatud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"negative",
"pluperfect"
]
},
{
"form": "polnud teatud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"negative",
"pluperfect"
]
},
{
"form": "teaksin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "ei teaks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "teadnuksin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "oleksin teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "ei teadnuks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "ei oleks teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "poleks teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "teaksid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ei teaks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "teadnuksid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "oleksid teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ei teadnuks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ei oleks teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "poleks teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "teaks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei teaks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "teadnuks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "oleks teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei teadnuks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei oleks teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "poleks teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "teaksime",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "ei teaks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "teadnuksime",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "oleksime teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "ei teadnuks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "ei oleks teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "poleks teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "teaksite",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ei teaks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "teadnuksite",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "oleksite teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ei teadnuks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ei oleks teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "poleks teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "teaksid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei teaks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "teadnuksid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "oleksid teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei teadnuks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei oleks teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "poleks teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "teataks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"impersonal",
"present"
]
},
{
"form": "ei teataks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"impersonal",
"negative",
"present"
]
},
{
"form": "oleks teatud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"impersonal",
"perfect"
]
},
{
"form": "ei oleks teatud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"impersonal",
"negative",
"perfect"
]
},
{
"form": "poleks teatud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"impersonal",
"negative",
"perfect"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "tea",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ära tea",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ole teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ära ole teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "teadku",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ärgu teadku",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "olgu teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ärgu olgu teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "teadkem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "ärme teame",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "ärme tea",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "ärgem teadkem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "olgem teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "ärme oleme teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "ärme ole teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "ärgem olgem teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "teadke",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ärge teadke",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "olge teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ärge olge teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "teadku",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "ärgu teadku",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "olgu teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ärgu olgu teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "teatagu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"impersonal",
"present"
]
},
{
"form": "ärgu teatagu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"impersonal",
"negative",
"present"
]
},
{
"form": "olgu teatud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"impersonal",
"perfect"
]
},
{
"form": "ärgu olgu teatud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"impersonal",
"negative",
"perfect"
]
},
{
"form": "teadvat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"present",
"quotative"
]
},
{
"form": "ei teadvat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"negative",
"present",
"quotative"
]
},
{
"form": "olevat teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"perfect",
"quotative"
]
},
{
"form": "ei olevat teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"negative",
"perfect",
"quotative"
]
},
{
"form": "polevat teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"negative",
"perfect",
"quotative"
]
},
{
"form": "teatavat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"passive",
"present",
"quotative"
]
},
{
"form": "ei teatavat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"passive",
"present",
"quotative"
]
},
{
"form": "olevat teatud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"passive",
"perfect",
"quotative"
]
},
{
"form": "ei olevat teatud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"passive",
"perfect",
"quotative"
]
},
{
"form": "polevat teatud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"passive",
"perfect",
"quotative"
]
},
{
"form": "teadma",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"infinitive",
"infinitive-ma",
"nominative"
]
},
{
"form": "teatama",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"infinitive-ma",
"nominative",
"passive"
]
},
{
"form": "teada",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"infinitive-da",
"present"
]
},
{
"form": "olla teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"infinitive-da",
"past"
]
},
{
"form": "teadma",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"illative",
"infinitive",
"infinitive-ma"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"illative",
"infinitive",
"infinitive-ma",
"passive"
]
},
{
"form": "teades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "olles teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"past"
]
},
{
"form": "teadmas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"inessive",
"infinitive",
"infinitive-ma"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"infinitive",
"infinitive-ma",
"passive"
]
},
{
"form": "teadmast",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"elative",
"infinitive",
"infinitive-ma"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"elative",
"infinitive",
"infinitive-ma",
"passive"
]
},
{
"form": "teadev",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "teatav",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "teadmaks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"infinitive",
"infinitive-ma",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"infinitive-ma",
"passive",
"translative"
]
},
{
"form": "teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "teatud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "teadmata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"abessive",
"active",
"infinitive",
"infinitive-ma"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"abessive",
"infinitive",
"infinitive-ma",
"passive"
]
},
{
"form": "teadmatu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"negative",
"participle"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"participle",
"passive"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "et",
"2": "verbs",
"3": "da-infinitive",
"4": "teada",
"5": "",
"6": "",
"cat2": "",
"f1accel-form": "da-infinitive",
"f1request": "1",
"head": ""
},
"expansion": "teadma (da-infinitive teada)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "teada"
},
"expansion": "teadma (da-infinitive teada)",
"name": "et-verb"
}
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"tead",
"ma"
]
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "tea",
"2": "d",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "et-conj-saatma"
}
],
"lang": "Estonian",
"lang_code": "et",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "47 53",
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "48 52",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"to know (to have information, knowledge about something, to be aware of something)"
],
"id": "en-teadma-et-verb-5ULLw3iY",
"links": [
[
"know",
"know"
]
],
"qualifier": "usually atelic",
"raw_glosses": [
"(transitive, usually atelic) to know (to have information, knowledge about something, to be aware of something)"
],
"tags": [
"transitive"
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "44 56",
"kind": "other",
"name": "Estonian entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "47 53",
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "48 52",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"to know (to be acquainted or familiar with)"
],
"id": "en-teadma-et-verb-kHI2ozsa",
"links": [
[
"know",
"know"
]
],
"qualifier": "usually atelic",
"raw_glosses": [
"(transitive, usually atelic) to know (to be acquainted or familiar with)"
],
"synonyms": [
{
"word": "tundma"
}
],
"tags": [
"transitive"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈteɑ̯d̥mɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈteɑ̯d̥mɑ]"
},
{
"audio": "Et-teadma.ogg",
"mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/7/7a/Et-teadma.ogg/Et-teadma.ogg.mp3",
"ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/7a/Et-teadma.ogg"
},
{
"rhymes": "-eɑdmɑ"
}
],
"word": "teadma"
}
{
"categories": [
"Estonian entries with incorrect language header",
"Estonian lemmas",
"Estonian saatma-type verbs",
"Estonian terms derived from Proto-Finnic",
"Estonian terms inherited from Proto-Finnic",
"Estonian terms with IPA pronunciation",
"Estonian verbs",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Estonian/eɑdmɑ",
"Rhymes:Estonian/eɑdmɑ/2 syllables"
],
"derived": [
{
"tags": [
"adjective"
],
"word": "teadev"
},
{
"tags": [
"adjective"
],
"word": "teadja"
},
{
"tags": [
"adjective"
],
"word": "teadlik"
},
{
"tags": [
"adjective"
],
"word": "teadmatu"
},
{
"tags": [
"adverb"
],
"word": "teadagi"
},
{
"tags": [
"adverb"
],
"word": "teadavalt"
},
{
"tags": [
"adverb"
],
"word": "teadu"
},
{
"tags": [
"adverb"
],
"word": "teatavasti"
},
{
"tags": [
"noun"
],
"word": "teade"
},
{
"tags": [
"noun"
],
"word": "teadis"
},
{
"tags": [
"noun"
],
"word": "teadistu"
},
{
"tags": [
"noun"
],
"word": "teadja"
},
{
"tags": [
"noun"
],
"word": "teadlane"
},
{
"tags": [
"noun"
],
"word": "teadmine"
},
{
"tags": [
"noun"
],
"word": "teadmus"
},
{
"tags": [
"noun"
],
"word": "teadur"
},
{
"tags": [
"noun"
],
"word": "teadus"
},
{
"tags": [
"noun"
],
"word": "teadvus"
},
{
"tags": [
"noun"
],
"word": "teave"
},
{
"tags": [
"verb"
],
"word": "teadustama"
},
{
"tags": [
"verb"
],
"word": "teatama"
},
{
"tags": [
"phrasal",
"phrase",
"verb"
],
"word": "ei tea mis"
},
{
"tags": [
"phrasal",
"phrase",
"verb"
],
"word": "ette teadma"
},
{
"tags": [
"phrasal",
"phrase",
"verb"
],
"word": "jumal teab"
},
{
"tags": [
"phrasal",
"phrase",
"verb"
],
"word": "kurat teab"
},
{
"tags": [
"phrasal",
"phrase",
"verb"
],
"word": "mine tea"
},
{
"tags": [
"phrasal",
"phrase",
"verb"
],
"word": "teada andma"
},
{
"tags": [
"phrasal",
"phrase",
"verb"
],
"word": "teada olema"
},
{
"tags": [
"phrasal",
"phrase",
"verb"
],
"word": "teada saama"
},
{
"word": "omateada"
},
{
"word": "üldteada"
},
{
"word": "teadmahimu"
},
{
"word": "teadmajanu"
},
{
"word": "teadmamees"
},
{
"word": "teadmanaine"
},
{
"word": "teadupoolest"
},
{
"word": "teadupärast"
},
{
"word": "iseteadev"
},
{
"word": "iseteadlik"
},
{
"word": "kõigeteadja"
},
{
"word": "kõiketeadev"
},
{
"word": "paljuteadev"
},
{
"word": "paljuteadja"
}
],
"etymology_links": [
[
"*teetädäk",
"Reconstruction:Proto-Finnic/teetädäk"
],
[
"*tee",
"Reconstruction:Proto-Finnic/tee"
],
[
"tee",
"tee#Estonian"
],
[
"tiidmä",
"tiidmä#Võro"
],
[
"tied",
"tied#Livonian"
],
[
"täätä",
"täätä#Votic"
],
[
"tietää",
"tietää#Finnish"
],
[
"tiitää",
"tiitää#Ingrian"
],
[
"tiediä",
"tiediä#Livvi"
],
[
"tieta",
"tieta#Ludian"
],
[
"teta",
"teta#Veps"
],
[
"tead",
"tead#Estonian"
]
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "et",
"2": "urj-fin-pro",
"3": "*teetädäk"
},
"expansion": "Proto-Finnic *teetädäk",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "et",
"2": "urj-fin-pro",
"3": "*tee",
"4": "",
"5": "road, way"
},
"expansion": "Proto-Finnic *tee (“road, way”)",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "vro",
"2": "tiidmä"
},
"expansion": "Võro tiidmä",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "liv",
"2": "tied"
},
"expansion": "Livonian tied",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "vot",
"2": "täätä"
},
"expansion": "Votic täätä",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "tietää"
},
"expansion": "Finnish tietää",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "izh",
"2": "tiitää"
},
"expansion": "Ingrian tiitää",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "olo",
"2": "tiediä"
},
"expansion": "Livvi tiediä",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "lud",
"2": "tieta"
},
"expansion": "Ludian tieta",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "vep",
"2": "teta"
},
"expansion": "Veps teta",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Finnic *teetädäk, probably derived from Proto-Finnic *tee (“road, way”) (modern Estonian tee). In this case the verb seems to have originally meant ’to know the way’. Cognates include Võro tiidmä, Livonian tied, Votic täätä; Finnish tietää, Ingrian tiitää, Livvi tiediä, Ludian tieta, Veps teta.\nThe standard language stem tead- originates from dialects, where the long vowel has diphthongized, which results in this word instead of the expected *teedma. Alternatively, the strong grade stem results from analogy with verb forms formed from weak grade (mostly present tense, *teedät > *teeat > tead \"you know\").",
"forms": [
{
"form": "teada",
"tags": [
"infinitive",
"infinitive-da"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "et-conj-saatma",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "d-ø gradation",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "34/saatma",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "tean",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "ei tea",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "olen teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "ei ole teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "pole teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "tead",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ei tea",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "oled teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ei ole teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "pole teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "teab",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei tea",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "on teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei ole teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "pole teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "teame",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "ei tea",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "oleme teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "ei ole teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "pole teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "teate",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ei tea",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "olete teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ei ole teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "pole teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "teavad",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei tea",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "on teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei ole teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "pole teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "teatakse",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"present"
]
},
{
"form": "ei teata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"negative",
"present"
]
},
{
"form": "on teatud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"perfect"
]
},
{
"form": "ei ole teatud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"negative",
"perfect"
]
},
{
"form": "pole teatud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"negative",
"perfect"
]
},
{
"form": "teadsin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "ei teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "olin teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "ei olnud teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "polnud teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "teadsid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ei teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "olid teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ei olnud teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "polnud teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "teadis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "oli teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei olnud teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "polnud teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "teadsime",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "ei teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "olime teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "ei olnud teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "polnud teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "teadsite",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ei teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "olite teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ei olnud teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "polnud teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "teadsid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "oli teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei olnud teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "polnud teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"negative",
"pluperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "teati",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"past"
]
},
{
"form": "ei teatud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"negative",
"past"
]
},
{
"form": "oli teatud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"pluperfect"
]
},
{
"form": "ei olnud teatud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"negative",
"pluperfect"
]
},
{
"form": "polnud teatud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"indicative",
"negative",
"pluperfect"
]
},
{
"form": "teaksin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "ei teaks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "teadnuksin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "oleksin teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "ei teadnuks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "ei oleks teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "poleks teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "teaksid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ei teaks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "teadnuksid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "oleksid teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ei teadnuks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ei oleks teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "poleks teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "teaks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei teaks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "teadnuks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "oleks teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei teadnuks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei oleks teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "poleks teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "teaksime",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "ei teaks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "teadnuksime",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "oleksime teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "ei teadnuks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "ei oleks teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "poleks teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "teaksite",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ei teaks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "teadnuksite",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "oleksite teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ei teadnuks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ei oleks teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "poleks teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "teaksid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei teaks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "teadnuksid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "oleksid teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei teadnuks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ei oleks teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "poleks teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "teataks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"impersonal",
"present"
]
},
{
"form": "ei teataks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"impersonal",
"negative",
"present"
]
},
{
"form": "oleks teatud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"impersonal",
"perfect"
]
},
{
"form": "ei oleks teatud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"impersonal",
"negative",
"perfect"
]
},
{
"form": "poleks teatud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"impersonal",
"negative",
"perfect"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "tea",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ära tea",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ole teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ära ole teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "teadku",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ärgu teadku",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "olgu teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "ärgu olgu teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "teadkem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "ärme teame",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "ärme tea",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "ärgem teadkem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "olgem teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "ärme oleme teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "ärme ole teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "ärgem olgem teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "teadke",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "ärge teadke",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "olge teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ärge olge teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "teadku",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "ärgu teadku",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "olgu teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ärgu olgu teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"negative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "teatagu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"impersonal",
"present"
]
},
{
"form": "ärgu teatagu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"impersonal",
"negative",
"present"
]
},
{
"form": "olgu teatud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"impersonal",
"perfect"
]
},
{
"form": "ärgu olgu teatud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"impersonal",
"negative",
"perfect"
]
},
{
"form": "teadvat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"present",
"quotative"
]
},
{
"form": "ei teadvat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"negative",
"present",
"quotative"
]
},
{
"form": "olevat teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"perfect",
"quotative"
]
},
{
"form": "ei olevat teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"negative",
"perfect",
"quotative"
]
},
{
"form": "polevat teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"negative",
"perfect",
"quotative"
]
},
{
"form": "teatavat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"passive",
"present",
"quotative"
]
},
{
"form": "ei teatavat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"passive",
"present",
"quotative"
]
},
{
"form": "olevat teatud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"passive",
"perfect",
"quotative"
]
},
{
"form": "ei olevat teatud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"passive",
"perfect",
"quotative"
]
},
{
"form": "polevat teatud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"passive",
"perfect",
"quotative"
]
},
{
"form": "teadma",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"infinitive",
"infinitive-ma",
"nominative"
]
},
{
"form": "teatama",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"infinitive-ma",
"nominative",
"passive"
]
},
{
"form": "teada",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"infinitive-da",
"present"
]
},
{
"form": "olla teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"infinitive-da",
"past"
]
},
{
"form": "teadma",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"illative",
"infinitive",
"infinitive-ma"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"illative",
"infinitive",
"infinitive-ma",
"passive"
]
},
{
"form": "teades",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"present"
]
},
{
"form": "olles teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"past"
]
},
{
"form": "teadmas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"inessive",
"infinitive",
"infinitive-ma"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inessive",
"infinitive",
"infinitive-ma",
"passive"
]
},
{
"form": "teadmast",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"elative",
"infinitive",
"infinitive-ma"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"elative",
"infinitive",
"infinitive-ma",
"passive"
]
},
{
"form": "teadev",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "teatav",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "teadmaks",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"infinitive",
"infinitive-ma",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"infinitive-ma",
"passive",
"translative"
]
},
{
"form": "teadnud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "teatud",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "teadmata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"abessive",
"active",
"infinitive",
"infinitive-ma"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"abessive",
"infinitive",
"infinitive-ma",
"passive"
]
},
{
"form": "teadmatu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"negative",
"participle"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"participle",
"passive"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "et",
"2": "verbs",
"3": "da-infinitive",
"4": "teada",
"5": "",
"6": "",
"cat2": "",
"f1accel-form": "da-infinitive",
"f1request": "1",
"head": ""
},
"expansion": "teadma (da-infinitive teada)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "teada"
},
"expansion": "teadma (da-infinitive teada)",
"name": "et-verb"
}
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"tead",
"ma"
]
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "tea",
"2": "d",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "et-conj-saatma"
}
],
"lang": "Estonian",
"lang_code": "et",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
"Estonian transitive verbs"
],
"glosses": [
"to know (to have information, knowledge about something, to be aware of something)"
],
"links": [
[
"know",
"know"
]
],
"qualifier": "usually atelic",
"raw_glosses": [
"(transitive, usually atelic) to know (to have information, knowledge about something, to be aware of something)"
],
"tags": [
"transitive"
]
},
{
"categories": [
"Estonian transitive verbs"
],
"glosses": [
"to know (to be acquainted or familiar with)"
],
"links": [
[
"know",
"know"
]
],
"qualifier": "usually atelic",
"raw_glosses": [
"(transitive, usually atelic) to know (to be acquainted or familiar with)"
],
"synonyms": [
{
"word": "tundma"
}
],
"tags": [
"transitive"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈteɑ̯d̥mɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈteɑ̯d̥mɑ]"
},
{
"audio": "Et-teadma.ogg",
"mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/7/7a/Et-teadma.ogg/Et-teadma.ogg.mp3",
"ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/7a/Et-teadma.ogg"
},
{
"rhymes": "-eɑdmɑ"
}
],
"word": "teadma"
}
Download raw JSONL data for teadma meaning in All languages combined (26.3kB)
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'des-infinitive'",
"path": [
"teadma"
],
"section": "Estonian",
"subsection": "verb",
"title": "teadma",
"trace": ""
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-10-25 from the enwiktionary dump dated 2026-10-01 using wiktextract (f9fe161 and 6f96ddf). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.